British shorthair kalıtsal hastalıkları nedir?

British shorthair kalıtsal hastalıkları nedir hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Kedi ırkları içinde en fazla tanınanlardan biri olan British shorthair ülkemizde de en fazla birlikte yaşanılan kedi cinsleri arasında yer alıyor.

British shorthair kediler diğer birçok kedi ırkına kıyasla büyüme sürecini geç tamamlarlar, bu süreç 3-5 yaşına kadar sürebilir ve yetişkin erkekler 4,1-7,7,dişilerse 3,3-5,4 kilo ağırlığa ulaşırlar. Kafaları yuvarlak ve geniş, ağızları kısa, yanakları geniştir. Kulakları geniş ve birbirinden ayrıktır. Gözleri dikkat çekecek kadar büyük ve yuvarlaktır. Gözleri kürk rengine bağlı olarak kehribar, bakır, mavi ya da yeşil olabilir. British shorthair kedilerin tüyleri birçok farklı renk ve desende olabilir. Tüyleri çok yoğun ve yumuşaktır, ırkta görülen renkler ise mavi (ki ırkın en popüler olanları da mavi kürklü olanlardır), mavi-beyaz, kızıl, krem, gümüş, altın sarısı, tarçın ve açık kahverengidir. Ayrıca calico olarak adlandırılan üç renkli ve tekir British shorthairler de vardır. Ortalama ömürleri 14-20 yıldır.

Şefkatli ve sevgi doludur. İnsanı tarafından sevilmekten pek hoşlanır. Çocuklarla ve köpeklerle gayet iyi anlaşır, bu nedenle çocuklu ve köpekli ailelerin ilk tercihlerinden biridir. Aşırı sosyalleşmeye gereksinim duymaz. Yabancılarla hemen kaynaşma konusunda genellikle isteksizdir. Çok hareketli olduğu söylenemez ama bazen oyunculuğu da tutabilir, bu anları kaçırmayıp onunla oynamak mutlu olmasını sağlar.

Bütün kediler genetik sağlık problemleri geliştirme problemine sahiptir, bir yetiştirici yetiştirdiği ırkın sağlık problemleri ya da genetik sorunları olmadığını, olmayacağını iddia ediyorsa kesinlikle bir yalancıdır. Hele de söz konusu safkan ırklar olduğunda genetik sorunlar ve hastalıklarla karşılaşılma olasılığı çok daha yüksektir.

British Shorthair de bir çeşit İran kedisi olduğu için, İran kedisiyle benzer sağlık problemleri yaşar.

British Shorthair Kedilerinde Görülen Sağlık Sorunları

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (HCM): British Shorthair ırkında görülen önemli bir rahatsızlıktır. HCM’li bazı kediler sağlıklı gözükebilir ancak diğerleri konjestif kalp yetmezliği (KKY) semptomları gösterirler. HCM’li kedilerde kalbin pompalama gücü normale göre daha zayıftır. Kalp kası duvarları zamanla zayıflar ve yeterli miktarda kan pompalayamaz. Bunun sonucu olarak böbrekler vücutta tuz ve su tutulumu yaparak tepki verir. HCM rahatsızlığı tromboembolizm yapabilen kan pıhtıları oluşumuna yol açabilir. Tedavisi yoktur.
  • Polikistik böbrek hastalığı: Önceleri sadece İran kedilerini etkilediği düşünülen bu hastalığın, British Shorthair dahil tüm İran kedisi ırklarını etkilediği kanıtlanmıştır.
  • Üriner sistem hastalığı: Pek çok British Shorthair kedisinin ölüm sebebidir.
  • Metafizal osteopati: Normal yürüyememeye ve acıya sebep olan ender bir kemik hastalığıdır; genellikle uzuvları etkiler.
  • Retinal atrofi ve dejeneratif retina hastalığı: Görme kaybına ve sonuç olarak körlüğe sebep olur.
  • Katarakt: Katarakt kedinin göz merceğinin bulutlanması ya da tamamen opak olmasıdır. Katarakt görüş kalitesini olumsuz etkiler ve tedavi edilmezse körlüğe yol açar.
  • Eritrosit Pirüvat Kinaz eksikliği:  Bir çeşit anemidir . Semptomları arasında ileri derece letarji, zayıflık, kilo kaybı, sarılık (deri ve göz aklarında sararma), abdominal bölgede şişkinlik ve ishal yer alır. İleri derecedeki anemi ölümcül olabilir.

British shorthair kalıtsal hastalıkları nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü