Evde hem kedi hem köpek bakılabilir mi?

Evde hem kedi hem köpek bakılabilir mi hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Evde hem kedi hem köpek aynı anda beslenebilir mi sorusu bazen kafa kurcalayıcı olabilmektedir. Bu sorunun cevabı ise evettir.

Petlerin birbirine alışma süreci doğru yönetildiğinde kedi ve köpekler birbirine alışarak beraber yaşayabilirler.

Her iki canlı da tamamen farklı özelliklere ve yaratılışa sahip olsalar da sevimlilikte başa baş yarışıyorlar. Bu yüzden evcil hayvan sahipleri bu iki şirin türe de sevgilerini vermek ve dostluk kurmak isteyebiliyorlar.

Bu canlılar en kolay yavruluk dönemlerinde birbirine alışıp dost olabiliyorlar. Sosyalizasyon adı verilen bu dönemde kedi ve köpek yavruları çevrelerini tanımaya başlıyorlar ve kendilerinden başka canlıları da kabul etmeleri ya da benimsemeleri epey kolay oluyor. Yetişkin kedi veya köpeğin karşısına çıkarılan yabancı bir canlıya duydukları şüphenin, bu dönemdeki yavrularda görülmemesi alıştırma sürecini hızlandıran önemli sebeplerden biri.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ilk karşılaşma anında sevimli dostlarımızı tedirgin edebilecek durumları ortadan kaldırmaktır. Sessiz ve sakin bir ortam, huzurlu kalmalarını sağlayacak sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Ön hazırlık olarak kedi ve köpeğe birbirlerinin battaniye, oyuncak gibi eşyalarını koklatmak tanışma sırasında faydalı olur. Evin eski sakini köpek ise kediyle karşılaştırıldığında mutlaka ödüllendirilmesi gerekir. Her karşılaşmada ödül maması ya da okşamayla motive edilen köpek, kısa sürede yeni misafir sayesinde ödüllendirildiğinin farkına varacak ve kediye karşı olumlu davranışlar gösterecektir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise ilk karşılaşma anında sevimli dostlarımızı tedirgin edebilecek durumları ortadan kaldırmaktır. Sessiz ve sakin bir ortam, huzurlu kalmalarını sağlayacak sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Ön hazırlık olarak kedi ve köpeğe birbirlerinin battaniye, oyuncak gibi eşyalarını koklatmak tanışma sırasında faydalı olur.

Dişi köpeklerin liderlik dürtüleri çok fazla olmadığı için kedilerle dostluk kurmakta erkek köpeklere göre daha hızlı ve uyumlu oldukları bilinen bir gerçektir. Erkek köpek sahibiyseniz de endişeye kapılmayın, zamanla liderin kim olduğuna aralarında karar verip sıkı dost olabilirler.

Evde hem kedi hem köpek bakılabilir mi? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

Menü