Kedilerde tüy kusma nasıl geçer?

Kedilerde tüy kusma nasıl geçer hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Kediler son derece titiz hayvanlardır ve dillerinde bulunan papillalar sayesinde kendilerini mükemmel biçimde temizleyebilirler. Sağlıklı bir kedi uyumadığı zamanların çoğunu temizlenerek yani tüylerini yalayarak geçirir ve bu temizlenme faaliyeti sırasında da hatırı sayılır miktarda tüy yutarlar. Bu tüyler zamanla midelerinde birikir ve kediler midelerindeki tüy yumaklarından kurtulmak için kusarlar. Bu oldukça normal bir durumdur.

Tüy toplarına karşı alabileceğiniz çeşitli önlemler söz konusu olabilir. Buna engel olmak için her hafta düzenli olarak kedilerinizin tüylerini fırçalayabilirsiniz. Fırçalama işlemi sonrası tüyler, yalandığında yutulması zorlaşan bir yapıya kavuşur. Böylece tüy topları artık kedinizin kusmasına neden olmaz. Taramak hem kedilerin dökülen tüylerini toplamanızı sağlar hem de tüy sağlığına olumlu etki yapar, ayrıca dökülen tüyler tarak ile toplandığı için kediniz yalanırken daha az tüy yutar.

Malt özü ve bitkisel liflerden üretilen bir ek besin olan malt macunu kedilerin midesinde biriken tüy topaklarını kusarak değil dışkı yolu ile üstelik gayet kolay bir şekilde çıkartmasını sağlar.
Kediler genellikle malt macununun tadını çok severler. Piyasada farklı markaların ürettiği birçok malt macunu alternatifi var ve sizin kedi dostunuz da bunlardan birini mutlaka sevecektir. Her gün kedi dostunuza işaret parmağınızın yarısına denk gelecek kadar az miktarda malt macunu vererek yuttuğu tüyleri dışkı yolu ile atmasını sağlayabilir ve böylece tüy yumağı kusma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Tüy yumağı çıkmadığı halde devam eden kusma, öksürme ve öğürme
  • İştahsızlık
  • Hafif bilinç kaybı ya da uyuşukluk
  • Kabızlık
  • İshal

gibi semptomlar kedinizin yaşamını tehdit eden tıkanmaları işaret edebilir.

Kedilerde tüy kusma nasıl geçer hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü