Kedilerin diş bakımı nasıl yapılır?

Kedilerin diş bakımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Diş eti hastalığı neredeyse tüm kedilerin ağız ve diş sağlığını etkiler. Kedinizin çiğnemesini sağlayarak bu sorunu önleyebilirsiniz. Böbrek yetmezliği ve bazı bağırsak hastalıkları diş eti rahatsızlığına yol açabilir ve Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Dişleri fırçalanmayan kedilerin dişleri ince bir film boyutunda plaka ile kaplanır.  Bu plaka çeşitli besin artıkları, salya proteinleri ve bakteri ihtiva eder.  Başlarda plaka yumuşak olduğu için dişleri fırçalama işlemi bu sağlıksız yapıyı temizleme konusunda etkilidir.  Ancak kedilerde dişlerin düzenli fırçalanmaması halinde bu tabaka dişlere yapışmış tartara dönüşür.  Bu noktadan sonra temizleme işlemi ancak hekimler tarafından gerçekleştirilebilecek bir hale dönüşür.

Tabii ki her şeyden önce veteriner kliniğinizden kedilere özel üretilen bir diş fırçası satın almanız gerekecek. Bu tür diş fırçaları genellikle ufak, yumuşak ve esnek olur. Diş fırçasına ek olarak yine kediler için üretilen bir diş macununa ihtiyacınız olacak.

İnsan kullanımı için üretilmiş diş macunları veya diş fırçaları kullanılmamalıdır. Diş fırçaları kedilerin narin diş etlerine zarar verebilir ve diş macunları kediler için toksik etki oluşturabilir. Bu sebeple pet marketlerden satın alabileceğiniz kediler için tasarlanmış diş macunlarını ve diş fırçalarını kullanmanız önem arz etmektedir.

Yavru kediler de dahi diş eti, ağız, dil iltihaplanması ve hatta diş kaybı görülebilmektedir.  Bu sebeple diş sağlığı için kontrolleri ihmal etmemelisiniz.  Evde gerçekleşecek rutin diş bakımının öncesinde şüphesiz diş hekimi veteriner kontrolü kritik önem taşımaktadır.

Kedilerin diş bakımı nasıl yapılır hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü