Kedilerin tırnakları nasıl kesilir?

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Kediler tırnaklarını avlanmak ve tırmanmak için kullanırlar. Tırmalayarak bölgesini işaretler, tırnaklarını biler ve feromon salgılar. Ön ayaklarında 5, arka ayaklarında 4 tırnak vardır. Kediniz sık sık evin dışına çıkıyor ya da dışarıda yaşıyorsa tırnaklarına ihtiyacı olacağından, onları kesmemeniz iyi olur.

Kedinizi tırnak makası ile o daha yavruyken tanıştırmanız gerekir. Sessiz ve sakin bir oda seçerek kedinizle birlikte bir sandalyeye oturun ve onu kucağınıza yerleştirin.

Kedinizin tırnağını kesmeye karar verdiyseniz ve bu işlemi kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar vardır. Bunlardan biri tırnak damarlarına dikkat etmektir. Kedilerin tırnak dipleri pembe, uç kısımları ise daha şeffaf bir renktedir. Kedi tırnak kesiminde de pembe kısımları geçmemek gerekir. Eğer yanlışlıkla fazla dipten keserseniz kedinizin tırnağını hem kedinizin canı acır hem de orada kanama başlar. Kedinizin tırnağını keserken ucundan birazcık olması yeterlidir.

Bazı kedilerin tırnağı siyah renkte olur ve tırnakların diplerindeki damarlar gözükmez. Bu yüzden siyah tırnaklı kedilerin tırnağını keserken daha dikkatli olmalısınız ve kedinizin tırnağını keserken mutlaka dibe yaklaşmadan ucundan kesmelisiniz.

Eğer kediniz tırnak kestirmeye karşı direnirse onu cezalandırmayın ve ona bağırmayın. Kediniz sinirli ya da saldırgan iken asla tırnaklarını kesmeye kalkmayın. Acele ile tırnak kesmeyin; bu tırnak köküne zarar vermenize sebep olabilir. Tek seferde tüm tırnakları kesmeyi denemeyin.

Kedilerin tırnakları nasıl kesilir hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü