Köpek beslerken nelere dikkat edilir?

Köpek beslerken nelere dikkat edilir hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Her köpeğin yaşına, cinsine, türüne göre farklı beslenme şekilleri vardır. Bu nedenle, alınan köpeğin türüne göre alırken köpek neyle beslenir bilgi almak gerekir. Köpekler genel anlamda etçil olan canlılardır. Köpeklerin temel anlamda gıda maddesi yağlar, hayvansal proteinler ve karbonhidratlardır. Bebeklik döneminden başlanması gereken sağlıklı beslenme, yetişkin çağında da devam eder ve köpeğin yaşamının daha uzun olabilmesi için sürekli olarak sağlıklı beslenmelerine önem verilmelidir.

Köpeklerin beslenme miktarları çok önemlidir. Bu miktar da köpeğin yaşına, ırkına, sağlık durumuna, yaşama biçimine ve buna benzer daha birçok farklı faktöre bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel anlamda yetişkin olan bir köpeğin biokütlesinin toplamının yüzde olarak 1.5 – 2 katı besin alması gerekmektedir.
Köpek besleyen kişilerin çoğu, kendi yedikleri gıdadan köpeklere de vermektedir ve bunun sağlıklı bir davranış olduğunu düşünmektedir. Ancak bazı yiyecekler köpekler için zararlıdır. Tuzlu, tatlı ve baharatlı yiyecekler insanlar için zararlı olmasa da köpekler için çok zararlıdır. Bu maddeler köpeklerde mide yanması, ülser, gastrit, iştahsızlık ve kusma gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Köpeğinizin tüketeceği yiyeceğin enerji vermesi gerekir, aynı zamanda sindirim, cilt, diş, eklem ve yaşa bağlı sorunları önlemeye yardımcı olarak vücudun hücrelerini inşa etmek ve korumak zorundadır. Sağlıklı beslenmenin gereklerini karşılayan besleyici bir mama, doğru miktarda besin kaynağını bir arada sunar.

  • Mamaları aniden değiştirmeyin: Eve ilk geldiğinde yavru köpeğin sindirim sistemini rahatsız etmekten kaçınmak için size gelmeden önce yediği mamanın aynısını verin. Mamasını değiştirmek isterseniz, bunu bir haftalık geçiş dönemine yayarak ve eski ve yeni mamaları farklı oranlarda karıştırarak yapın.
  • Yaşına göre doğru mamayı alın: Yavru köpekler için büyüme ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyan, yaşlarına uygun özel bir formül bulunmaktadır. Optimal büyüme için veteriner hekiminizin tavsiyelerine uyun.
  • Rutin oluşturun: Köpekler sürü hayvanlarıdır ve net hiyerarşik işaretlere ihtiyaç duyarlar. Evde baskın olanın siz olduğunu anlaması için yavru köpeğinizi her gün aynı yerde, aynı anda ve siz ve aileniz yemek yedikten sonra besleyin. Yemek yedikten sonra, mümkünse yavru köpeğinizin bir veya iki saat kadar zıplamasını önleyin.
  • Ödül mamalarını kural değil, ayrıcalık olarak sunun: Ödül mamaları, köpeğinizi ideal kilosunda tutmaya yardımcı olmak için ayrıcalık olarak sunulmalıdır. Çikolata köpekler için zehirli olabileceğinden, şeker ve çikolata kesinlikle verilmemelidir. Düşük kalorili mama taneleri eğitime yardımcı araç olarak kullanılabilir.

Köpek beslerken nelere dikkat edilir hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü