Köpekler hangi aşıları olur?

Köpekler hangi aşıları olur hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Köpekler önlem alınmadığında birçok hastalığa yakalanabilir. Bu önlemler kimi zaman köpekleri giydirmek, soğuk veya sıcak havalarda dışarı çıkarmamak, kimi zaman da köpek aşılarıyla önlenebilir. Özellikle yavru köpekler ve bağışıklık sistemi zayıf olan köpeklerin viral enfeksiyonlara yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle köpek aşıları hayati öneme sahiptir.

Evcil hayvanınızın aşılarını yaptırmaya başlamadan önce parazit tedavisi uygunlanmış olmalıdır. Parazitler köpeklerin bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına neden olur. Parazit tedavisi yapılmamış köpeklerde yapılan köpek aşıları etkili ve güvenli değildir. Aksine köpeğinizi tehlikeye sokar. Evcil hayvanınızın aşı öncesi genel sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü köpeklerde aşılama sadece sağlıklı olan köpeklere yapılmalıdır.

1-Kuduz Aşısı (Rabies)

Kuduz aşısı köpek dostlarımız henüz 12 hafta olmadan yapılması gerek aşılardandır. Bu aşının kanunen her yıl 1 kez yapılması zorunludur.

2-Parainfluenza Aşısı

Bu aşı tipi köpek dostlarımızdaki üst solunum enfeksiyonları engelleyen aşılardan biridir.

3-Leptospirozis Aşısı

Kanlı ve yoğun ishal, sarılık ve böbrek bozukluğu olan bulaşıcı hastalıklarda kullanılan bir aşıdır. Ancak tüm köpek dostlarımıza aşı yapılarak bu hastalığa bulaşması engellenmektedir. İlk aşılama için 2-4 hafta aralıklarla iki doz olarak alınmalıdır. Bunun dışında tabi ki veteriner hekimin söylemlerine uyulması gerekmektedir.

4-Bordatella Bronchiceptica Aşısı

Daha çok köpek barınakları birden fazla dostumuzun bir arada olduğu yerlerde yapılan bir aşı türüdür. Mutlaka tüm köpeklere yapılması gereken bir aşıdır.

5-Coronavirus

Köpek aşı türlerinden biri olan coronavirus, diğer aşı türü gibi dostlarımızın daha çok bir arada olduğu yerlerde yapılan aşı türüdür. Ancak tüm köpeklere mutlaka yapılmalıdır.

6-Borrelia Burgdorferi (Lyme Hastalığı)

Genellikle hastalığın ortaya çıktığı dönemlerde yapılan aşı türlerinden biridir.

7-Mantar Aşısı

Daha çok 3 aylık olan köpek dostlarımıza yapılan aşıdır ve sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan dostlarımız için tavsiye edilmektedir. Genellikle 14 günde bir iki doz olarak yapılması gerekmektedir.

Köpekler hangi aşıları olur hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü