Ragdoll kediler nasıl beslenir?

Ragdoll kediler nasıl beslenir hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Ragdoll kedisi son derece yeni bir ırk olarak tanınmaktadır. Oysa bu cins kedilerin tarihi 1963 yılında dayanmaktadır. 1963 yılında Kaliforniya‘da ortaya çıkmıştır. Buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Sevimliliği ile dikkat çekmekte olup çoğu kişinin tercihi olmaktadır.

Erkekleri 10 kilograma ulaşabilen Ragdoll kedilerinin dişileri 4.5 ile 7 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip.

Bu ırk 12 ile 17 yıl arasında yaşayabiliyor.

İlk dikkat çeken özelliği yumuşak huylu oluşudur. Hırçınlık yapmaz. Çok sevecen ve sıcakkanlıdır. Ödüllendirilmeye çok severler. Onlara alınan her ödül onlara mutlu eder. Sosyaldirler. Oldukça zeki ve akıllıdırlar. Adeta dostluk abidesidirler.

Ragdoll kedisi herkesin dikkatini çekecek kadar ihtişamlı tüylere sahiptir. Bu ihtişamın karşısında tüylerinin bakımı düşünüldüğü kadar da zor değildir. Tüyleri için yeterli olacak bakım günlük olarak fırçalanmasıdır. Bu düzenli fırçalama tüylerinin birbirine dolaşmaması açısından önem taşır. Ayrıca bu işlem ırkın ölü tüylerden arınmasını sağlayacaktır.

Günlük olarak ağız bakımı yapmanız önemlidir. Diş eti hastalıklarına yakalanmaması için ağız ve diş sağlığına özen göstermelisiniz.

Ragdoll kedisinin tırnaklarını en fazla iki haftada bir kere kesmeniz gerekir. Özellikle evde çocuğunuz varsa bu bakımı ihmal etmemelisiniz. Her kedide olduğu gibi bu ırkta da göz çevresi akıntısı olabilir.

Beslenmesinde tercih edilecek mamalar iyice araştırılmalıdır. İçeriğinde besin değeri yüksek ve besleyici özelliği olan mamalar tercih edilmelidir. Günde iki öğün beslenmesi yeterlidir. Veteriner hekimin önerdiği şekilde ve önerdiği markalardan mamalar tüketebilir.

Pek enerjik bir yapıları olmadığı için obezite sorunu da bu cinslerde sıklıkla görülmektedir. Obezite ise önemli bir sorun anlamına gelmektedir. Bu kocaman kedilerin ağırlıkları ortalama olarak 3,6 ile 9 kilo arasında değişmektedir. Bazen ağırlıkları 10 kiloya kadar çıkabilmektedir. Özellikle erkek ragdoll kedilerde bu ağırlık görülebilmektedir. Ragdoll cinsi bir kedinin sağlıklı ve aynı zamanda uzun ömre sahip olabilmesi için normal bir kiloya sahip olması gerekir. Obezite, yani aşırı kilolar bu cins kediler için büyük risktir. Bu nedenle; kilo kontrolü yapılmalı ve gereken özen gösterilmelidir.

Ragdoll kediler nasıl beslenir? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü