Ragdoll Kedisi Tüy Döker mi?

Ragdoll Kedisi Tüy Döker mi?

Fazla tüylü kediler arasında ilk sıralarda yer alan Ragdoll kedileri tüylerinin bakım durumuna bağlı olarak tüy dökerler. Tüy dökmenin az olması için her gün tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Böylelikle tüy dökümü azalır. Ayrıca düzenli tarama sayesinde tüy yutmadan kaynaklanan tüy yumağı rahatsızlıkları da yaşanmaz. Bu kedilerin tüy dökme zamanı ilkbahar ayıdır ve bu ayda diğer günlere nazaran daha fazla tüy dökme görülür. Bu nedenle ilkbahar aylarında tarama işleminin daha sık yapılması gerekir.

Kabarık tüy yapısına sahip olan kedilerin bakımında en önemli nokta tüylerinin bakımıdır. Kedilerin uzun tüye sahip olmaları sebebiyle düzenli olarak taranması gerekir. Bu tarama günlük veya birkaç günde bir yapılabilir.

Tüy dökme dönemi dışında çok fazla tüy dökmedikleri için sahiplerini zorlamazlar. Ayrıca bu kediler uysal oldukları ve sahiplerinin peşlerini bırakmadıkları için bakım veya anlaşma konusunda hiçbir sorun yaratmazlar.

Tüyler yanı sıra kulakların bakımında da dikkatli olunması gerekir. Bunun için yumuşak bezler kullanılabilir ve kulakların çok içine ulaşmamaya gayret edilmesi gerekir.

Tüm kedi türlerinde olduğu gibi tırnakları hızlı uzayacağından çizik sorunları yaşamamak için zamanında kesilmesi gerekir. Bu türdeki kedilerde göz akıntısı da görülebilir.

Göz akıntısının görüldüğü durumlarda nemli bir bezle göze zarar vermeden gözün temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon kapma olasılığı vardır.

Ragdoll kedileri ilgiyi seven kedilerdir ve sahiplerinin ilgisini isterler. Bu sebeple onlarla ilgilenebilecek kişilerin sahiplenmesi lazımdır. Aksi takdirde mutsuz olup hastalanmaları mümkündür.

Ragdoll Kedisi Tüy Döker mi? hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz

Menü