Scottish Fold fiziksel özellikleri?

Scottish Fold fiziksel özellikleri hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Bu ırk, kıvrık kulaklı olması ile karakterize olsa da kulakları kıvrık olmayan, düz kulaklı Scottish Fold da bulunmaktadır ve bu kedilerde Scottish Fold özellikleri açısından bir farklılık göstermezler. Scottish Fold yavru ilk doğduğunda düz kulaklıdır ancak ortalama 3 hafta içerisinde bu kulaklar kıvrılmaktadır. Elbette kıvrılmayan veya yatık şekilde duran Scottish Fold yavru kulakları da söz konusu olabilmektedir.

Kıvrık kulakları, yuvarlak kafası, kısa burnu ve büyük yuvarlak gözleri ile baykuş görüntüsü veren bu iyi huylu kedinin tüyleri beyaz, gümüş, krem, duman, tekir, tekir beyaz gibi çok farklı renklerde olabilir. Tüyler tek renkli, iki renkli, üç renkli ve tek renk üzerine parçalı şekillerde olabilmektedir.

Yuvarlak iri gözleri bakır veya altın renklerde olmakla beraber tüy rengine göre değişebilir. Mavi veya yeşil renkte gözleri olabilir. Ayrıca scottish kedilerinde çift renkli göz rengine de rastlanmaktadır. Yani bir gözü mavi, diğer gözü ise farklı renklerde olabilmektedir.

Kısa tüylü Scottish kedisinin tüylerine dokunduğunuzda yumuşak bir peluşa dokunuyormuş gibi hissedersiniz. Uzun tüylü olanlarda tüyler genel olarak vücudun arka kısmına doğru daha uzundur. Aynı şekilde uzun tüylü olanlarda kuyrukta daha tüylüdür. Scottish Fold tüy döker mi diye merak edenler için hemen açıklayalım. Evet, hemen hemen her kedi kadar onlarda tüy dökerler.

Genel olarak yuvarlak, orta boy bir kedidir. Yetişkin ağırlığı değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalama 1,5 – 3 kg ağırlığa sahiptirler. Vücut ağırlığının dişilerde 3,5 kg, erkeklerde 5 kg’a kadar çıkabildiği de bilinmektedir.

Scottish Fold özellikleri açısından kediye bir bütün olarak bakıldığında vücut yapısı yuvarlak hatlara sahiptir. Kulak ucu hatta kuyruk ucu dahi yuvarlak şekildedir. Sıcak havalarda kıvrık olan kulaklarını daha az yatırırlar.

Scottish Fold fiziksel özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü