Scottish Fold kaç yıl yaşar?

Scottish Fold kaç yıl yaşar hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Scottish Fold, uzun tüylü ve kısa tüylü olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak bugün en yaygın olan ve Scottish ırkı denildiğinde akla gelen kısa tüylü olanlarıdır. Uzun tüylü olanları Highland Fold olarak da adlandırılmaktadır.

Bu ırk, kıvrık kulaklı olması ile karakterize olsa da kulakları kıvrık olmayan, düz kulaklı Scottish Fold da bulunmaktadır ve bu kedilerde Scottish Fold özellikleri açısından bir farklılık göstermezler. Scottish Fold yavru ilk doğduğunda düz kulaklıdır ancak ortalama 3 hafta içerisinde bu kulaklar kıvrılmaktadır. Elbette kıvrılmayan veya yatık şekilde duran Scottish Fold yavru kulakları da söz konusu olabilmektedir.

Kıvrık kulakları, yuvarlak kafası, kısa burnu ve büyük yuvarlak gözleri ile baykuş görüntüsü veren bu iyi huylu kedinin tüyleri beyaz, gümüş, krem, duman, tekir, tekir beyaz gibi çok farklı renklerde olabilir. Tüyler tek renkli, iki renkli, üç renkli ve tek renk üzerine parçalı şekillerde olabilmektedir.

Ortalama 12 – 14 yıl kadar yaşayan Scottish Fold kedi maalesef hayatının büyük kısmını sağlık sorunları ile geçirmektedir. Mutasyon sonucu gelişen bu ırkın genetik sağlık sorunları maalesef sık olarak görülmektedir.

Irkın en sık yaşadığı genetik sorun, kemik ve eklem problemleri ve buna bağlı yaşanan topallık sorunudur. Kulakların kıvrık olmasına neden olan genetik kıkırdak sorunu, onların tüm kıkırdak yapısını dolayısı ile kemik ve iskelet sisteminin tamamını etkiler. Osteochondrodysplasia sıkça görülen sorundur. Ve hatta tüm Scottish’lerin dejeneratif eklem hastalığı ile doğduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durum kişiler için Scottish Fold bakımı açısından bir çok değişik zorluklar çıkarırken kedinin kendisi içinde ömür boyu sağlıksızlık ve sorun anlamına gelmektedir.

Bu sorun özellikle iki kıvrık kulaklı ebeveynden doğan yavrularda daha fazla oranda görülmektedir. Eğer ebeveynlerden biri düz kulaklı olursa bu problemin görülme oranı yarı yarıya azalmaktadır. Scottishlerin bu dejeneratif  bozukluğu tüm vücudu etkilemekle birlikte özellikle kuyruk, ayaklar ve diz eklemlerinde daha etkilidir. Bu nedenle daima kilosu kontrol altında tutulmalı ve kilo alması önlenmelidir.

Scottish Fold kaç yıl yaşar hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü