Scottish Fold sağlık durumu?

Scottish Fold sağlık durumu hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Yuvarlak gözleri, tombul yanaklarıyla sevimlilik abidesi sayılabilecek bu özel kedi, yumuşacık ses tonu ve melodik miyavlamalarıyla kısa zamanda insanların sevdiği ve beslediği evcil bir kedi haline gelmiştir.

Scottish Fold, sakin ve sıcak kanlı olmasının yanında zeki bir kedidir ve kendine has oturuş şekliyle, spesifik bir özellik daha kazanmıştır.

Zeki , sakin ve yumuşak tavırlara sahip Scottish Fold , sahiplerine huzur vermekte bir numaradır. İnsanlara ve bulunduğu ortama çabuk uyum sağlarlar ve alıştığı ortama fazlasıyla bağlılardır.

Herkese kendini sevdiren Scottish Foldlar sevgilerini herkese göstermezler , sahiplerini kendileri seçerler.

Gelişim döneminde ve 6 yaş sonrası tüm kedilerde dahil olmak üzere görülen kıkırdak ve eklem sorunları
Gelişim dönemine girişte kedilerde kıkırdaklar yumuşaktır. Fold kedilerde kulakların kıvrılmasına sebep budur. Ancak yaş ilerlemesi ile birlikte kırkırdaklar doğru sertliğe ulaşırlar. Bu sebeplede kulaklar kalkabilir.
Kıkırdak doku sorunlarında ilk düşünülen bir travmaya bağlı olarak ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Ancak kedi fold olduğunda bu en son düşünülür nedense !!!!
Eğer yüksekten düşme , çarpma yada koşturmacada ters bir hareket yada travma yoksa farklı etkenler düşünülebilir. Yansıma ağrıları ki insandada bu aynı şekildedir. Kalça sorunu, bel fıtığı, kistler, yada enfeksiyonel hastalıklar, bağ dokular ile ilgili sorunlar yada illaki ırka bağlı olmayan kemik anomalileri tablosuda değerlendirilmelidir. Yardımcı teşhis yöntemleri MR ve Tomografidir.

Dize ve ayak eklemlerine aşırı yüklenmeler, yüksek yerlerden atlama , tırmalamalara takılma ve kurtulmaya ç.alışırken zorlamalar yine aşırı hareketlilik koşturmaca düşme vb etkenler var olan eklem kıkırdaklarına ciddi zararlar verebilir. Akabinde eklemlerde yada kıkırdaklarda bir tahribattan şüphelenilmesi durumunda bunu dahada telafisi olmayan bir noktaya taşımamak için eklem ve kıkırdakları zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Eklemler etrafındaki adele bağ dokuları güçlenmesi için hareket alanı şikayetin nevi belli olana değin kısıtlanmalı ve kıkırdaklara eklemlere yeni bir darbeden kaçınılmalıdır.

Scottish Fold sağlık durumu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü