Yavru kediler nasıl beslenir?

Yavru kediler nasıl beslenir hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

İlk olarak yavru kedi sıcak bir ortamda tutulmalı. Tüyleri yeni çıkmıştır kendisini ısıtacak tüy ve yağı yoktur. Kediyi sıcak tutmak için çözüm olarak bir kedi evi yada bir kutudur.

Kedi evine yada kutusuna 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su konulmalıdır ısının kaybolmaması için kedi evinin yada kutunun üstü battaniye ile kapatılmalıdır.

Kedilerde beslenme deyince ilk akla gelen pastörize inek sütü olmaktadır. Ancak inek sütü yavru kedilerde besleyici olmamakla birlikte ishal olmalarına neden olmaktadır. Bu yüzden en kolay ve kedinin sağlığına destek sağlayan toz süt ile yapılmalıdır. Bunun için toz sütü veteriner kliniklerden temin edilebilmelidir ve yavru kedi biberonları ile kedinin beslenmesine yardımcı olunmalıdır. Şayet toz süt bulamazsanız, keçi sütü yardımcı olacaktır.

Ortalama bir yavru kedi, 100gr’lık vücut ağırlığı için 30ml süte ihtiyaç duymaktadır.1 haftalık olan yavru kediler 2 veya 3 saatte bir, 2 haftalıklar 4 veya 6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki aylık kediler ise 6 veya 8 saatte bir beslenmelidir.

Yeni doğmuş yavru kedileri sütten kesilinceye kadar katı gıdaya geçirmeyiniz.

Yavru kediyi beslerken asla kediyi sırt üstü pozisyonda tutmayın. Yavru kediyi karınları üzerinde düz bir zeminde başları şişe ile yaklaşık olarak 45 derecelik açık olacak şekilde beslemelisiniz. Besleme sonrası oluşabilecek mide gazları için yeni doğmuş bebeklerde olduğu gibi yavru kedilerde de sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Yavru kedinize her yediğiniz yemeği vermemelisiniz. Bunun yerine kedinizin yaşına ve kütlesine göre doğru mamayla beslerseniz, ihtiyacı olan besini alacaktır.

Su; bizler için önemli olduğu kadar yavru kediler için de olmazsa olmazdır. Kediler iki aylık olduğunda vücutlarındaki su oranı %75 ‘ e ulaşır.

Yavru kedinizin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için düzenli olarak su tüketmesi şarttır. Eğer kedinizin su tüketiminin az olduğunu düşünyorsanız bu miktarı attırmak için ilgisini çekebilecek su , mama kapları kullanabilirsiniz.

Yavru kediler nasıl beslenir hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü