Yorkshire Terrier bakımı nasıl yapılır?

Yorkshire Terrier bakımı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi için bizlere 0532 349 65 45 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin tarihçeleri hakkında çok sağlıklı bilgiler bulunmamaktadır. 19. YY sonlarında ve İngiltere’nin kuzeyinde ilk olarak görülen bu cinsler, fare, porsuk ve tilki avında kullanılmıştır. Yorkshire Terrierler, diğer terrier cinsleri ile çiftleştirilerek bu günkü boyut ve özelliklerine ulaşmıştır. Birçok köpek yarışmasında bu cinsler hem güzellik, hem de küçük boyutlarından dolayı ödül almıştır.

Kişisel alanına müdahele edilmediği sürece; çocuklar ile iyi geçinirler. Küçük boyutu yüzünden iyi denetlenmezse küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Büyük köpeklere karşı fazla cesur davranabilirler ancak diğer ev hayvanları ve kedilerle iyi geçinirler. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve soğuk havalara uygun değildirler.

Günlük bakım ve fırçalama ister. Eğer bu çok zaman alırsa profesyonel kişiler tarafından tüyler kısaltılabilir. Bir bant ile tüylerin göz önüne gelmesi engellenmelidir. Kulak çevresinden sarkık tüyler de düzenli bir şekilde temizlenmelidir. 12 ile 15 yıl aralığında ömürleri vardır.

Yorkshire Terrier tuvalet eğitimi konusunda oldukça zor bir türdür. O sebeple inatlaşmak yerine sabırlı olunması başarıyı arttıracaktır . Minik dostunuz, olası istenmeye bölgelere idrarını yaparsa korkutmak ya da cezalandırmak, güven problemi yaratır. Bir sonraki denemede, kırgınlığı ve inatçılığından ötürü yanlış yere idrarını yapması, ya da siz görmeyin diye gizli bölgelere yapması kaçınılmazdır.

Yorkshire Terrier duygusal bir köpek olduğundan, ses tonunuzu yükseltmenizle birlikte dikkatini size verecektir. Olası istenmeyen yere yaptığında yüksek sesle hayır diyerek uyarınız dikkat çekecektir. Bu komutu aynı ses tonu ile her seferinde tekrarlamalısınız. Tabi bu komut idrarı yaptığı an geçerlidir, aksi taktirde üzerinden zaman geçmişse verdiğiniz komut ile yaptığı yanlışı ilişkilendiremeyecektir.

İstemediğiniz yere yapılan çiş, dezenfektanlı sıvı deterjan, sonra limon kolonyası veya tütün kolanyası gibi sert kokular döküp, son temizliğini alkol ile yapınız ki ; içgüdüsel idrar kokusu ile aynı yerlere yapmasını engellemiş olalım.

Yorkshire Terrier bakımı nasıl yapılır hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü